کشف خشت های سیگاری از یک محوطه تاریخی 9 هزار ساله

2 سپتامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/nj5mg

دومین فصل کاوش های باستان شناسی محوطه تاریخی اسفندقه جیرفت به کشف خشت های سیگاری و چندین اثر دیگر از جمله سنگ چخماق منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نادر علیداد سلیمانی سرپرست گروه باستان شناسی پیش از تاریخ محوطه تاریخی اسفندقه امروز "چهارشنبه" با اعلام این خبر گفت: هیأت باستان شناسی با هدف شناخت بیشتر آثار معماری به عنوان بقایای کهن ترین استقرار های دایم شناخته شده در شرق ایران اقدام به گسترش کارگاه فصل نخست کرد.

او با اشاره به شناسایی مجموعه ارزشمندی از معماری دوره نوسنگی، افزود: بر اساس کاوش های صورت گرفته خشت های سیگاری به طول نیم متر که در خمیره آنها از خرده های گیاهی (کاه) استفاده شده است و ملات گل رس مصالح به کار رفته در بناهای معماری کشف شد. به گفته او این فضاها راست گوشه بوده و در تزیین سطح داخلی تعدادی از دیوارها از گل اخری قرمز رنگ استفاده شده است.

این باستان شناس همچنین اظهار داشت: نکته مهم تر اینکه با توجه به یافته های فرهنگی هنگام کاوش درون این فضاهای استقراری و همچنین سکوسازی صورت گرفته و تزیین آن با گل اخری بیانگر اینست که این فضاها جنبه آیینی داشته و حکم معبد داشته اند.

سلیمانی مهم ترین یافته های دومین فصل کاوش در محوطه تاریخی اسفندقه را افزون بر مجموعه ارزشمند معماری، تیغه ها و زیرتیغه های از جنس سنگ ابسیدین و سنگ چخماق اعلام کرد که با مهارت و استادی کم نظیری ساخته شده اند. وی گفت: وجود گونه های در خور توجهی از توکن (ابزار شمارشی)، مهره ها، مته، پیکرک های انسانی به دست آمده از درون فضای آیینی در خور تأمل است.

این باستان شناس در ادامه تصریح کرد: بر پایه آزمایش های صورت گرفته بر روی زغال های به دست آمده از کاوش، این استقرارها متعلق به اواخر هزاره هفتم پیش از میلاد و دوره نوسنگی معرف استقرار های دایم دوره نوسنگی در جنوب شرق ایران است. دشت اسفندقه با وسعتی افزون بر 300 کیلومتر مربع در 70 کیلومتری غرب دشت جیرفت در جنوب استان کرمان قرار دارد و بر پایه پژوهش های باستان شناسی صورت گرفته نخستین استقرارهای دایم در دوره نوسنگی دراین بخش از جنوب شرق ایران شکل گرفته است.

در فصل نخست کاوش که تیرماه سال گذشته صورت گرفت افزون بر تعیین عرصه و حریم تپه باستانی گاوکشی، یک کارگاه و سه گمانه با هدف شناخت لایه های فرهنگی تپه حفر شد. کاوش در کارگاه مرکزی تپه افزون بر داده های فرهنگی چون گونه های سفال، توکن ها و ابزار سنگی، مجموعه ارزشمندی از آثار معماری به همراه داشت.

مجوز دومین فصل کاوش های باستان شناسی محوطه پیش از تاریخ اسفندقه که در تیر و مرداد سالجاری صورت گرفت توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1