ارزان ترین مقصد گردشگری جهان

دوبلین جای ایران را نگرفته است!

23 اوت 2015 - 16:00 dsfr.ir/bo6ej

به تازگی مطلبی در برخی رسانه های داخلی به نقل از یک نشریه خارجی منتشر شده و دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند را به طور صریح و قاطع به عنوان ارزان ترین مقصد برای گردشگری فرهنگی در سراسر جهان معرفی کرده است. در خصوص ادعای مطرح شده در این مطلب چند نکته قابل طرح است:

1. تعیین ارزان ترین یا گران ترین مقاصد گردشگری یا هر شاخص آماری دیگری برای گردشگری در حوزه بین المللی طبعا باید متکی به مطالعات و مستندات یک مرجع معتبر و رسمی جهانی باشد و تشخیص یک نشریه مبنای درستی برای تعیین و اعلام این موضوع نیست. خطای مضاعف در این زمینه نیز این است که با انعکاس موضوع در خبرگزاری های رسمی و تایید آن با تیتری همچون "دوبلین، ارزان ترین مقصد گردشگری فرهنگی دنیا" بار دیگر بر این خطا صحه بگذاریم. در واقع مرجع چنین اعلام هایی باید سازمان جهانی جهانگردی (umwto) باشد نه یه نشریه گردشگری!

2. همان طور که در متن مطلب مزبور آمده است نشریه «Post Office Travel Money» با بررسی و مقایسه تنها 16 پایتخت اروپایی و همچنین شهر نیویورک آمریکا، در نهایت شهر دوبلین ایرلند را به عنوان ارزان ترین مقصد گردشگری با جاذبه های فرهنگی معرفی کرده است. به این ترتیب تعیین یک جامعه آماری شامل تنها 16 کشور، به لحاظ علمی و آماری مبنای درستی برای تعمیم موضوع به کل جهان نیست. بدون شک حتی تعیین شاخص برای ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی نیز صرفا در چهارچوب تعاریف رایج کشورهای اروپایی اشتباه است و شکوه، عظمت، تنوع و جاذبه های فرهنگی برخی کشورهای آسیایی بسیار فراتر از آن چیزی است که در کشورهای اروپایی وجود دارد.

3. ادعای تعیین دوبلین به عنوان ارزان ترین مقصد برای گردشگری فرهنگی در حالی مطرح شده است که با استناد به متن خود گزارش بازدید از موزه ملی، گالری ملی، کتابخانه قدیمی کالج «ترینستی»، نمایشگاه «Book of Kells» و همچنین دو رویداد فرهنگی دیگر در شهر دوبلین در مجموع هزینه ای 100 یورویی در برخواهد داشت. گزارش مزبور سپس با مقایسه هزینه 397 یورویی از مکان ها و حضور در رویدادهای فرهنگی مشابه در لندن، نتیجه گرفته است دوبلین ارزان ترین مقصد برای گردشگری فرهنگی در جهان است. این در حالی است که بدون شک مشابه این خدمات فرهنگی در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله ایران هزینه ای به مراتب کمتر از 100 یورو برای هر گردشگر در بر خواهد داشت، پس شاید بتوان مقایسه و نتیجه گیری فوق را صرفا در محدوده جغرافیایی همان 16 پایتخت اروپایی درست تلقی کرد.

4. بر خلاف نظر یک نشریه که نتیجه گیری آن متکی بر داده های محکم و علمی مراجع معتبر نیست و به استناداتی همچون نظرسنجی توئیتری اکتفا کرده است، مجمع جهانی اقتصاد (WEF) و شورای جهانی سفر و گردشگری (wttc) با اتکا به شاخص های دقیق آماری، ایران را با قاطعیت به عنوان ارزان ترین و به صرفه ترین مقصد گردشگری (به طور عمومی) اعلام کرده اند. این انتخاب نه صرفا در مقایسه 16 پایتخت اروپایی بلکه بر مبنای وضعیت رقابتی 141 کشور جهان در ارایه کالاها و خدمات گردشگری صورت گرفته و شامل ویژگی های جزئی 141 اقتصاد جهان به همراه جداول اطلاعاتی با 90 شاخص است که رقابت در عرصه سفر و گردشگری را از سال 2013 تا 2015 مورد بررسی قرار داده است. 141 کشور از نظر شاخص های رقابت قیمت، تکنولوژی، صنعت، سازگاری با محیط زیست، کسب و کار، منابع فرهنگی و ... مورد بررسی مجمع جهانی اقتصاد قرار گرفته اند که از این میان در جدول مربوط به شاخص رقابت قیمت ایران رتبه اول را دارد. پس از ایران مصر، اندونزی، یمن و گامبیا جزو ارزان ترین کشورها هستند اما سوئیس در ردیف آخر و جزو گران ترین کشور برای گردشگران معرفی شده است. قبل از سوئیس نیز انگلستان، فرانسه، استرالیا و نروژ گران ترین کشورها هستد. در این میان سریلانکا، تاجیکستان و ونزوئلا دارای رتبه های میانی هستند. بر اساس این بررسی 10 کشور ارزان مقصد گردشگران جهان به ترتیب شامل ایران، مصر، اندونزی، یمن، گامبیا، مالزی، تونس، هند، پاکستان و الجزایر بوده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1