مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام:

کاخ عالی قاپوی اصفهان به 40 تابلو معرفی بنا تجهیز شد

23 اوت 2015 - 14:10 dsfr.ir/4g1uc

مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام گفت: کاخ موزه عالی قاپو در میدان امام اصفهان به 40 تابلو معرفی بنا تجهیز شد.

فریبا خطابخش اظهار داشت: تابلو های معرفی در قسمت های مختلف بنا نصب شده که گردشگران می توانند در این تابلوها تاریخچه بنا، نقشه ها، راهنمای مسیرهای گردشگری، قوانین و ضوابط نگه داری از بنای تاریخی و مجازات تخریب را مطالعه کنند.

وی بیان داشت: تابلوهای معرفی عالی قاپو به دو زبان فارسی و انگلیسی، راهنمای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود. برای تجهیز بنای تاریخی عالی قاپو به تابلوهای معرفی بنا، مبلغ 510 میلیون ریال هزینه شده است. علاوه بر تابلوهای معرفی بنا 28 دستگاه راهنمای صوتی نیز در این بنا وجود دارد، که در صورت تمایل گردشگران می توانند از این طریق با قسمت های مختلف بنا آشنا شوند.

کاخ عالی قاپو واقع در درب ورودی دولتخانه صفوی بوده است، که در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله واقع شده است. ارتفاع آن 48 متر است و 6 طبقه دارد که با راه پله های مارپیچ می توان به آن ها رسید. آنچه باعث شده عالی قاپو در زمره آثار با شکوه و بسیار نفیس عصر صفوی قرار گیرد، آثار مینیاتوریست معروف عصر صفوی رضا عباسی و همچنین گچبری های بسیار زیبا و نفیس آخرین طبقه کاخ عالی قاپو است که به آن «اتاق موسیقی» یا «اتاق صوت» نیز  می ‌گویند.

کاخ موزه عالی قاپو در تاریخ 15 دی ماه 1310 به شماره 104 به ثبت ملی رسید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
20 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1