نامه جمعی از فعالان میراث فرهنگی همدان به رییس جمهور

سامن، مهم ترین سازه دستکند همدان در معرض نابودی

23 اوت 2015 - 14:00 dsfr.ir/mg2ps

جمعی از فعالان میراث فرهنگی همدان به مناسبت سفر رییس جمهور به این استان، در نامه ای خواستار حفاظت یکی از مهم ترین سازه های دستکند ایران شدند. آن ها در این نامه صریحا اعلام کردند، مهم ترین آثار تاریخی همدان به دلیل کوتاهی و کم توجهی مسئولان نهادهای مختلف در حال نابودی است.

به گزارش دنیای سفر؛ صبح امروز جمعی از فعالان میراث فرهنگی استان همدان به مناسبت سفر رییس جمهور به این استان خواستار حفاظت جدی دولت از مواریث فرهنگی شدند.

در این نامه آمده است؛

جناب آقای دکتر روحانی؛ ریاست محترم جمهوری

با سلام و عرض خوش‌آمد خدمت جنابعالی و هیأت همراه در سفر به استان همدان

با توجه به اهمیت بحث گردشگری و توسعه پایدار که بارها در سخنان حضرتعالی و مسئولان استانی بر آن تأکید شده است، ما؛ جمعی از فعالان عرصه گردشگری و دوست داران میراث فرهنگی بر آن شدیم تا درخواست خود را در مورد برطرف شدن مشکل یکی از آثار باستانی استان به اطلاع شما برسانیم. باشد که با مساعدت حضرتعالی کاستی ها مرتفع شده، با پاسداری و صیانت از این آثار گامی در جهت توسعه گردشگری پایدار که از اصلی ترین زیرساخت های توسعه استان و کشور به شمار می رود؛ برداشته شود.

جناب آقای رئیس جمهور، استان همدان با پیشینه تاریخی، تمدنی دیرینه با داشتن آثار تاریخی همچون "هگمتانه" و "تپه پیسا" در زمینه ثبت، حفظ و احیای آثار باستانی با مشکلات بسیاری رو به‌ روست به گونه ای که در سراسر استان هنوز یک اثر ثبت شده جهانی وجود ندارد. آثاری که امکان ثبت جهانی آن وجود دارد، با دخل و تصرف‌ و بی توجهی ها این فرصت را از دست داده اند. امیدواریم با تلاش های دولت شما برخلاف دولت های پیشین با تدبیر مسئولان، امیدها بار دیگر در دل دوست داران میراث فرهنگی زنده شود.

یکی از آثار بسیار مهم تاریخی استان شهر زیرزمینی سامن است که بین ملایر، نهاوند و بروجرد قرار گرفته و مهم ترین سازۀ دستکند ایران به شمار می رود؛ این اثر کم نظیر در سال 1387 به شماره 24622 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. پس از انجام 5 فصل کاوش، عرصه و حریم آن مستندسازی و برنامه پژوهش و کاوش این مجموعه تهیه شده است، اما شوربختانه هنوز بعد از گذشت سال ها خطرهای جدی این مجموعه باستانی را تهدید می کند. بخش بزرگی از این شهر سنگی 10 هکتاری هنوز در زیر خانه های مسکونی مدفون است و همین امر برای این اثر گران سنگ تهدید بزرگی به شمار می رود. از سوی دیگر شرکت مخابرات شهر سامن که ساختمان آن دقیقا در مرکز این محوطه تاریخی قرار گرفته و مهم ترین عامل تخریب این اثر ملی است، از تخلیه عرصه این سازه دیرپای خودداری می کند.

این شهر زیرزمینی بی شک یک سرمایه بشری برای آیندگان است و قابلیت تبدیل شدن به یک اثر جهانی را نیز دارد. از سوی دیگر مدیران ارشد استان توسعه همدان را همواره در گرو توسعه گردشگری دانسته اند با توجه به اینکه حفظ میراث فرهنگی از مهم ترین بارزه های پیشرفت این صنعت نوپا به شمار می رود، لذا از دولت تدبیر و امید انتظار می رود با مدیریت کارآمد خود و تخصیص یک اعتبار ملی برای آزادسازی حریم این مجموعه کم نظیر در حفظ و ماندگاری آن مساعدت فرمایند. شهری که بر پایه گزارش های باستان شناسی چندین دوره تاریخی از دوران اشکانی تا قاجار به خود دیده است امروز زیر سنگینی بار تأسیسات شهری، فاضلاب، مخابرات و حتی استقرار انسانی کمر خم کرده و اگر چاره اندیشی درستی برای نجات و مداوای آن صورت نگیرد همه ما شرمسار آیندگان خواهیم بود چرا که میراث داران امینی نبوده ایم!

بدون شک سرمایه گذاری کنونی در بحث گردشگری و حفظ آثار تاریخی پس اندازی برای نسل های آینده خواهد بود و دیگر زمانی برای عقب ماندن از قافله کشورهای منطقه که مقصد گردشگران شده اند نمانده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1