دیوانخانه وکیل در شیراز مرمت می شود

22 اوت 2015 - 17:00 dsfr.ir/e53xr

پرونده مرمتی عمارت تاریخی دیوانخانه در شیراز گشوده شد.

عمارت دیوانخانه که در زمان قاجاریه مرکز پست و تلگراف هند و اروپا بود در دوره دوم پهلوی قسمتی از آن تخریب و ساختمان پست و مخابرات بر روی اضلاع جنوبی و غربی آن احداث گردید. لذا با توجه به اهمیت این بنا اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس در طرح های بلندمدت خود حفظ و احیای آن را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، با توجه به ضرورت مرمت بخش هایی از این اثر تاریخی ارزشمند به عنوان یكی از آثار شاخص دوره زندیه در شیراز عملیات مرمت این بنا در دستور كار قرار گرفت كه هم اكنون با اختصاص اعتباری حدود 114 میلیون تومان مرمت بنا آغاز و در حال انجام است.

اندود گچ یا سفید کاری سنتی 3 اطاق و راهروها، ادامه رنگ آمیزی و موزون سازی و ته رنگ گذاری تزئینات بدنه، مرمت و رنگ آمیزی ستون های چوبی ایوان، ادامه کف سازی و کف فرش اطاق ها، تعمیرات عایق رطوبتی و آجر فرش بام، مرمت اندود پله ها، ساخت و نصب تعدادی از درهای چوبی، رنگ آمیزی درهای چوبی و شیر سر چوبی موجود و با تکیه بر اصول علمی مرمت در دست انجام است.

گفتنی است؛ عمارت دیوانخانه نزدیک ارگ کریمخانی، در ابتدای خیابان 22 بهمن قرار گرفته است. این بنا با مساحتی برابر با 840 متر مربع از آجر و سنگ ساخته شده و از آثار دوره زندیه است. بنا بر منابع تاریخی به جای مانده از عصر زندیه، کریمخان عمارت دیوانخانه یا "بار عام" را جهت رسیدگی به امور دولتی و دیوانی ساخته است. چنان که غالبا هیأت های اعزامی و کارگزاران حکومتی در این عمارت با ارکان دولت زندیه دیدار و گفتگو می کردند.

دیوانخانه، دارای ایوان مرکزی با سقف بلند و مسطح است و دو ستون یکپارچه مرتفع نیز در جلوی آن قرار داشته است. به دنبال سقوط حکومت زندیه و روی کار آمدن قاجاریه به فرمان آقا محمدخان قاجار این دو ستون مرمرین و بزرگ به تهران انتقال یافته و در کاخ گلستان نصب گردید و به جای آن، دو ستون چوبی در این محل نصب گردید.

در دو طرف تالار اتاق هایی بنا شده که محل انجام امور دفتری خاندان زندیه بوده است. طاق ها دارای پوشش مقرنس می باشد که روی آن نقاشی شده است. پنجره اتاق ها نیز دارای گره کاری چوبی است. در جلوی تالار بر روی سنگ های بزرگ صیقلی، تصاویر جنگ رستم و اشکبوس و در دو طرف آن دو شیر و دو باز حجاری شده است. در جلو این عمارت دو حوض بزرگ قرار دارد.

شایان ذکر است؛ مقرنس کاری، عمارت دیوانخانه در سال 1349 به شماره 914 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1