کیوسک ­های اطلاع ­رسانی؛ نیاز اولیه و مهم گردشگری ایران

18 اوت 2015 - 16:00 dsfr.ir/1i0x7

بسیارند گردشگرانی که به تنهایی سفر می ­روند و با تورها همراه نیستند. این افراد چه گردشگر داخلی باشند چه خارجی نیاز دارند در هر شهر یا منطقه­ ای که وارد می ­شوند اطلاعات دقیق و درستی برای اقامت هرچه بهتر و مناسب ­تر از نظر هزینه داشته باشند. در شرایطی که این اطلاعات از طریق اینترنت یا منابع دیگر در دسترس نباشد، این کیوسک ­های اطلاع ­رسانی هستند که همراه و راهنمای گردشگران می ­شوند.

کیوسک ­های اطلاع ­رسانی در نقاط مختلف شهرهای سراسر دنیا با نشان حرف (I) که ابتدای کلمه Information است، در فضای باز عمومی و به ویژه در مسیرهای گردشگری تعبیه شده ­اند تا از این طریق گردشگران اطلاعات لازم درباره آنچه برای اقامت و گشت و گذار در آن شهر نیاز دارند را کسب کنند.

اما ایران به عنوان یکی از مقاصد فرهنگی که گردشگران با علایق مختلف را به سوی خود فرا می خواند در حوزه اطلاع رسانی و تبلیغات خوب عمل نکرده است. این در حالی است که با اتفاقات مثبتی که در زمینه مذاکرات هسته ای روی داده، اشتیاق و ورود گردشگران خارجی به ایران بیش از پیش شده از همین روست که پاسخ دادن به تقاضای گردشگران اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا می کند؛ باید توجه داشت این گردشگران بهترین مبلغان هستند و هرچه تجربه سفرشان به ایران بهتر باشد و از امکانات بهتری برخوردار شوند بی­ شک تاثیر بهتری در ذهن آن ها خواهد داشت.

در تمام دنیا راه ­اندازی کیوسک ­های اطلاعات گردشگری جزو خدمات شهرداری­ هاست و به صورت خدماتی عادی و اولیه برای آن سرمایه و طرح در نظر گرفته می ­شود. با این وجود در ایران تنها 1 یا 2 مورد به اصطلاح کیوسک اطلاع رسانی وجود دارد که به معنای واقعی پاسخگوی نیاز گردشگر نیست.

رییس هیات مدیره کانون سراسری انجمن­های صنفی راهنمایان گردشگری ایران در این باره می­ گوید: "این کیوسک ­ها تمامی اطلاعات مورد نیاز یک گردشگر اعم از امکانات حمل و نقل عمومی، جاذبه ­های مهم توریستی، اقامتگاه ­ها را ارائه می­ دهند. حتی در مواردی رزرو تخت در مراکز اقامتی و هتل­ ها نیز در همان مراکز اطلاع­ رسانی توسط راهنمایان برای گردشگران انجام می ­شود؛ تجربه­ ای که من در هلند داشتم."

آرش نورآقایی با بیان این که کیوسک ­های اطلاع ­رسانی در فرودگاه ­ها، ایستگاه ­های اتوبوس، ایستگاه­ های راه­ آهن، ترن و تراموا ها و هر جا که در مسیر مسافر و گردشگر باشد قرار دارند اضافه می ­کند: "عموما کیوسک­ ها در شهرهای دنیا به گونه ­ای طراحی شده­ اند که معماری آن شهر را تداعی می ­کنند در حالی که در ایران، کیوسک اطلاع ­رسانی به معنای واقعی و بر اساس آنچه تعریف شده نداریم."

به گفته او، در مبادی وروی برخی شهرهای ایران اطلاعات، بروشور یا نقشه ارائه می ­شود که هیچ شباهتی به کیوسک ­های اطلاع ­رسانی دنیا ندارند.

 

 

چالشی به نام نرم ­افزار در صنعت هتلداری

نورآقایی تاکید می­ کند که سازمان میراث فرهنگی با کمک شهرداری می­ تواند بر اساس تجربه­ های موفق جهانی کیوسک­ های اطلاع ­رسانی را طراحی و راه­ اندازی کند. اما واقعیتی که وجود دارد این است که به دلیل یکسان نبودن بستر نرم ­افزاری تمام هتل­ های ایران، نمی ­توان از این طریق کار رزرو هتل را انجام داد.

رییس هیات مدیره کانون سراسری انجمن­ های صنفی راهنمایان گردشگری ایران یادآور می ­شود: "لازم است قبل از این که گردشگر نیاز خود را اظهار کند به آنها پاسخ بگوییم، در واقع در مورد نیازهای توریست باید عرضه قبل از تقاضا صورت گیرد."

به گزارش "دنیای سفر"، کیوسک اطلاعات گردشگری قابلیت ­های چند رسانه ­ای هم دارد و یک راهِ کارآمد برای ارائه اطلاعات مورد نیاز است که معمولا در سالن­ های فرودگاه­ ها و هتل­ ها، پارک و در کمپینگ و کاروان پارک ­ها در قالب قفسه اعلامیه و تابلوها، اطلاعات را در دسترس گردشگران می ­گذارد. وجود این کیوسک ­ها در مواردی می ­تواند برای افراد معلول، از جمله افرادی که مشکل شنوایی و بینایی دارند بسیار مفید باشد.

کارکنان در این کیوسک ­ها توصیه­ های مفید و اطلاعات را بسیار دوستانه به توریست ارائه می­ دهند. در مراکز اطلاعات گردشگری می ­توان روزنامه­ ها، مجلات رایگان، نقشه ­ها، کتاب راهنما، تورهای مختلف درون و برون شهری و بلیط را تهیه کرد.

به نظر می ­رسد با توجه به این که سایت ­های اطلاع رسانی کامل، چند زبانه و اصولی برای معرفی ایران به گردشگران خارجی و حتی داخلی نداریم، راه­ اندازی این کیوسک ­های اطلاع ­رسانی تا حدودی بتواند به منظم و ایمن شدن سفر گردشگران داخلی و خارجی کمک کند.

دیدگاه ها

 • 18 اوت 2015 - 17:17

  کیوسک اطلاع رسانی به درد کشوری می خوره که مردم کنجکاوی مثل ایران نداشته باشه. تو ایران یه توریست تا به کیوسک برسه ده پونزده نفر دوره اش کردن و پاسخ همه سوالات پرسیده و نپرسیده رو بهش می دن. خصوصا که اگه زن باشه.

 • یوسف 19 اوت 2015 - 10:17

  مثل همه چیز تو ایران تب اولیه اش خیلی خوب میشه و بعدش ....
  ویرایش

 • حمید 21 اوت 2015 - 21:52

  بنده راهنمای تور هستم
  برای شناسایی به شهرهای زیادی میرم
  جالب اینجاست که فقط تعداد اندکی از شهرها دارای کیوسک در ابتدای شهر هستند که آن هم به زباله دان تبدیل شده و یا خاک می خورد و فقط ایام عید باز است که فقط نقشه ارائه می دهد.
  جالبتر اینکه در بسیاری از مواقع هنگامی که وارد شهری می شوم و سراغ مکانی جهت دریافت نقشه و اطلاعات شهر را می کنم هیچ مکانی برای این کار وجود ندارد و هنگامی که به شهرداری می روم نیز مسئولان آنجا با سوال ""نقشه برای چه می خواهی؟""" از بنده استقبال می کنند
  میراث فرهنگی هم که بسته است
  این قصه سر دراز دارد........

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1