لزوم اولویت بخشی به گردشگران با ارزش افزوده بالا

4 اوت 2015 - 18:10 dsfr.ir/m22mn

در افق 1404 سند چشم انداز در بخش گردشگری، ایران باید به یکی از قطب های مهم گردشگری جهان تبدیل شود و برای تحقق آن شمار ورودی گردشگران بین المللی به ایران باید به حدود 20 میلیون نفر برسد. همچنین ارزآوری 36 میلیارد دلاری و تحقق حدود 4 میلیون نفر اشتغال زایی نیز از برنامه های مهم صنعت گردشگری ایران در افق 1404 است.

اما جایگاه فعلی ایران در این صنعت با وجود ظرفیت های فراوان، به هیچ عنوان قابل قبول نیست. به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با وجود اینکه ایران جزو 10 کشور برتر در حوزه جاذبه های تاریخی و فرهنگی است و هفدهمین کشور امن دنیا محسوب می شود، هم اکنون درآمدهای ارزی ایران از محل سفر گردشگران خارجی به کشور سالانه بین 7 تا 7/5 میلیارد دلار است و درنتیجه ایران سهمی کمتر از 6هزارم از این صنعت پردرآمد جهانی دارد.

بنابراین، کشورمان برای رسیدن به آنچه در افق 1404 آمده است راه سخت و دشواری در پیش دارد و ضروری است تدابیر ویژه ای به منظور نیل به درآمد 36 میلیارد دلاری از گردشگری صورت گیرد. یکی از روش هایی که می تواند در این راستا مفید واقع شود، اولویت دادن به گردشگران با ارزش افزوده بالا است. گردشگران درمانی و مذهبی با توجه به شرایط ویژه ای که دارند می توانند در اولویت برنامه های گردشگری ایران قرار بگیرند.

گردشگران درمانی به دلیل استفاده از خدمات بیمارستانی، هزینه ای بسیار بیشتر از گردشگران معمولی در داخل ایران خرج می کنند و همچنین به طور معمول فرد یا افرادی نیز بیماران را همراهی می کنند. گردشگران مذهبی نیز به طور معمول خانوادگی به ایران سفر می کنند، بنابراین منافع بیشتری از گردشگران معمولی نصیب کشور خواهد شد. علاوه بر مزایایی که برای گردشگران سلامت و مذهبی عنوان شد، در داخل کشور نیز شرایط به گونه ای است که به دلیل پیشرفت های حوزه سلامت در ایران و همچنین وجود بناهای مذهبی فراوان، این 2 بخش جزو مزیت های اصلی گردشگری در کشور به شمار می روند.

بنابراین به نظر می رسد ضروری باشد به منظور دستیابی به اهداف پیش بینی شده در سند چشم انداز، تمرکز جذب گردشگران خارجی بر این دو حوزه قرار گیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1