سفر ایرانی ها به خارج از کشور چقدر آسان شده؟

27 فروردین 1396 - 09:30 dsfr.ir/ok36u

سفر ایرانی ها به خارج از کشور چقدر آسان شده؟
irankhabar.ir
ویزا

ایران در چند سال اخیر ورود اتباع 190 کشور را با صدور ویزای فرودگاهی با سه ماه اعتبار تسهیل کرده است، اما در مقابل چقدر شرایط #سفر به خارج از کشور برای اتباع ایرانی تسهیل شده است؟

در آخرین رتبه بندی جهانی، ارزش و قدرت پاسپورت ایران همراه با کشورهای بنگلادش، نپال، لیبی، یمن و سودان در رتبه 88 قرار گرفته است، شهروندان ایرانی به 37 کشور دسترسی آسان تری دارند.

اتباع ایرانی در حال حاضر به کشورهای ارمنستان، اکوادور، گرجستان، هائیتی، میکرونزی، نیکاراگوئه، ترکیه و ونزوئلا بدون داشتن ویزا می توانند سفر کنند و برای سفر به کشورهای بولیوی، کامبوج، کیپ ورد، کومور، ساحل عاج، جیبوتی، دومینیکا، گینه بیسائو، کنیا، لائوس، لبنان، ماکائو، ماداگاسکار، مالزی، مالدیو، موریتانی، موزامبیک، نپال، پالائو، ساموآ، سیشل، سریلانکا، تاجیکستان، تانزانیا، تیمور-لسته، توگو، تووالو، اوگاندا، زیمبابوه باید ویزای هنگام ورود یا الکترونیکی و یا جواز الکترونیکی سفر دریافت کنند.

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور به عنوان متولی سفر در ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که با توجه به اقدام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این سال ها برای اجرای رژیم لغو روادید ایران به انگیزه ی جذب گردشگران بیشتر، در مقابل برای تسهیل سفر ایرانی ها به خارج از کشور و رفع موانع و فرایند پیچیده سفرهای توریستی اتباع کشورمان چه اقداماتی انجام داده و آیا با وزارت خارجه که قطع به یقین در این زمینه مسؤولیت بیشتری دارد، برنامه مشترکی داشته است؟ گفت: تسهیل صدور ویزا متفاوت از لغو رواید است. نظام تسهیل رواید معطوف به جذب گردشگر است که براساس سیاست های هر کشوری تنظیم می شود. فرضا کشوری می خواهد از ایران گردشگر بیشتری جذب کند، بنابراین دست به چنین سیاستی می زند و کاری هم به سیاست کشور مقابل ندارد، مثل روسیه که برای لغو ویزای گروهی گردشگران اقدام کرد.

وی افزود: در سیاست جذب گردشگر به ایران، تسهیل صدور روادید یک اصل اساسی به شمار می آید که تا کنون هم راستا با آن عمل شده است. صدور ویزای فرودگاهی با سه ماه اعتبار و راه اندازی ویزای الکترونیک از جمله اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران بود تا ویزا به عنوان عامل بازدارنده ی سفر به ایران محسوب نشود.

رحمانی موحد سپس اظهار کرد: اما در رژیم لغو روادید، نظام احترام متقابل به شهروندان در نظر است. این سیاست کاملا متوازن اتخاذ می شود. ما چگونه می توانیم به اتباع کشوری راحت اجازه ورود بدهیم، اما در مقابل اتباع ایرانی با مشقت به آن کشور سفر کنند و در فرآیند سنگین دریافت ویزا گرفتار شود، روی همین اصل هم بود که لغو ویزا به قدم متقابل و اقدام مشترک منوط شده است.

معاون گردشگری تاکید کرد: سیاست و اهداف تسهیل ویزا از لغو روادید کاملا مجزا است و روی همان تعاریف برای تسهیل سفر شهروندان سایر کشورها به ایران اقدام شده است، قطعا وزارت خارجه برای حفظ شأن و جایگاه شهروندان ایرانی همچنان گذشته، تلاش می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
20 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1