خبرگزاری دنیای سفر

22 عملیات تروریستی؛ چهره «گردشگری» ترکیه را سیاه کرد / ترس ایرانی ها از سفر به ارزان ترین مقصد توریستی منطقه

۰۴ اسفند ۹۵ ساعت ۰۸:۰۴ - عصر ایران
در یک سال اخیر بیش از 22 حمله تروریستی در شهرهای مختلف ترکیه انجام گرفته که منجر به کشته شدن بیش از 450 نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰۰ نفر شده است. این حملات تروریستی اغلب به صورت انتحاری و با خودروهای بمب گذاری شده انجام گرفته است.
حملات تروریستی اخیر ترکیه از دو روز قبل از انتخابات 7 ژوئن 2015 در «دیاربکر» آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد. شهر توریستی استانبول در راس فهرست شهرهای ناآرام منطقه قرار دارد. شهری که سالانه بیش از هزاران نفر از کشورهای مختلف جهان برای گذراندن تعطیلات و یا سفر به کشورهای دیگر به آن پا می گذرانند.
به گزارش نامه نیوز، استانبول، علاوه بر آن یکی از مقاصد گردشگری شهروندان ایرانی به شمار می رود، هزینه های پایین و به صرفه و مناسب، طبیعت استانبول و مناطق اطراف آن و تاریخی بودن این شهر همگی، سبب شده است که ترکیه به یکی از گزینه های همیشگی و پرمخاطب برای شهروندان ایرانی تبدیل شود. 
این اما در حالی است که در سال گذشته ترکیه هدف حملات تروریستی بی امانی قرار گرفته است که آرامش را از چهره شهرهای این کشور برده است تا جایی که ترکیه دیگر نمیتواند نقش یک مقصد توریستی برای شهروندان کشورهای مختلف را بازی کند. کمااینکه تاکنون و در اثر حملات ترویستی و با وجود هشدار مقامات ایرانی چندین شهروند توریست ایرانی جان خود را در این حملات از دست داده اند.
بر این اساس، در اثر انفجارهای مختلف در شهرهای مخالف ترکیه در یک سال اخیر 5 شهروند ایرانی کشته و بیش از 20 نفر نیز زخمی شده اند.
در ادامه این گزارش نگاهی داریم به جزئیات 22 انفجار ترویستی در شهرهای مختلف ترکیه در یک سال اخیر.
1- حمله تروریستی دیاربکر با 400 زخمی:
این حمله تروریستی دو روز قبل از انتخابات 7 ژوئن 2015 در بین هواداران حزب دموکراتیک خلق ها در دیاربکر به وقوع پیوست که در آن 5 نفر کشته و 400 نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده گرفت. نیروهای امنیتی ترکیه 10 نفر را در ارتباط با این انفجار تررویستی در استان دیاربکر بازداشت کردند.

2-  140 کشته و زخمی در حمله انتحاری سوروچ:
در 30 خرداد 96 بر اثر انفجار یک بمب انتحاری در محل تجمع اعضای انجمن جوانان سوسیالیست در منطقه سوروچ از استان شانلی اورفا، 33 نفر کشته و 104 نفر مجروح شدند. انجمن جوانان سوسیالیست برای حمایت از بازسازی کوبانی خود را آماده سخنرانی در مرکز فرهنگی آمارا کرده بودند که این حمله انتحاری انجام گرفت. در آن زمان کوبانی به تازگی از دست داعش آزاد شده بود و داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
 3- بمب گذاری در آنکارا با 600 کشته و زخمی:
بر اثر انفجار دو بمب در محل برگزاری نشست «کار، صلح و دموکراسی» در مسیر منتهی به ایستگاه راه آهن قدیم در نزدیکی میدان «سیحیه» آنکارا 109 نفر کشته و 500 نفر دیگر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده گرفت. این حمله عنوان مرگبارترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر ترکیه لقب گرفت.
4- انفجار در استانبول و کشته شدن گردشگران خارجی:
در 12 ژانویه 2016 یک انفجار شدید در میدان توریستی سلطان احمد شهر استانبول به کشته شدن 10 نفر و مجروح شدن 15 نفر منجر شد، که گردشگران خارجی نیز در میان قربانیان دیده می شوند. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.
5- بمب گذاری آنکارا در نزدیکی پارلمان:
در 28 بهمن 1394 در انفجار بمبی در آنکارا، 29 نفر کشته و 61 نفر زخمی شدند. هدف این بمب گذاری، یک اتوبوس حامل نظامیان و چند خودروی دیگر نظامی در مجاورت آن بود که همه آن ها پشت چراغ قرمز ایستاده بودند. انفجار در ناحیه ای نزدیک به پارلمان ترکیه و ستاد ارتش این کشور روی داد. مسئولیت انفجار آنکارا را عقاب های آزادی کردستان (TAK) به عهده گرفت.


6- بمب گذاری آنکارا در نزدیکی ساختمان نخست وزیری:
در 23 اسفند 1394 در انفجار بمبی در آنکارا، 37 تن کشته و 125 تن دیگر زخمی شدند. این بمب گذاری در نزدیکی ساختمان سابق نخست وزیری ترکیه در میدان هلال احمر آنکارا از شلوغ ترین میادین پایتخت ترکیه در نزدیکی ایستگاه اتوبوس و ایستگاه مترو صورت گرفت. مسئولیت این انفجار را عقاب های آزادی کردستان  به عهده گرفت.
7- حمله انتحاری خیابان استقلال استانبول: 
در 29 اسفند 1394، انفجاری انتحاری در خیابان استقلال میدان تقسیم استانبول که از معروف ترین خیابان های این شهر است، باعث کشته شدن 4 نفر و زخمی شدن 36 نفر دیگر شد که در میان کشته شدگان یک ایرانی و تعدادی نیز از ملیت های دیگر وجود داشتند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.
8- بمب گذاری «ماردین»:
در 14 فروردین 1395 در اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در مقابل ساختمان یک پادگان نظامی در ماردین، یک غیر نظامی کشته و 11 نفر که 2 نفر از آنان نظامی و 3 نفر کودک بودند، زخمی شده اند.
9- حمله انتحاری «بورسا» از سوی عقاب های آزاد:
در 8 اردیبهشت 1395 در حمله انتحاری در مقابل مسجد جامع بورسا، تنها 1 نفر که آن نیز خود عامل انتحاری بوده کشته شده و 13 شهروند ترکیه زخمی شده اند. مسئولیت این حمله انتحاری را عقاب های آزادی کردستان به عهده گرفت.
10- بمب گذاری مقابل ستاد مرکزی پلیس
در 12 اردیبهشت 2016 بر اثر حمله انتحاری و انفجار خودروی بمب گذاری شده در شهر غازی عینتاب و در مقابل ستاد مرکزی پلیس 3 تن از اعضای پلیس کشته و 22 نفر از جمله 18 پلیس و 4 شهروند عادی زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.
11- بمب گذاری پ ک ک در«دیاربکر» 
در 10 مه 2016 در انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در محله باغلار شهر دیاربکر که یک دستگاه اتوبوس پلیس را هدف قرار داده بود، سه تن کشته و 45 تن مجروح شدند که 12 تن از آنان افسران پلیس بودند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.
12- انفجار پ ک ک در سنجاق تپه 
در 12 مه 2016 بر اثر انفجار بمب در مسیر یک کاروان نظامی در منطقه نظامی سنجاق تپه استانبول در 300 متری ساختمان فرماندهی نیروی هوایی ارتش ترکیه، پنج سرباز به همراه یک راننده اتوبوس و دو شهروند غیرنظامی در حال عبور مجروح شدند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.
13- بمب گذاری عقاب های آزد در «وزنچیلر»:
در 7 ژوئن 2016 بمبی در مرکز استانبول منفجر شد که باعث کشته شدن 11 نفر از جمله 6 پلیس ویژه ترکیه و زخمی شدن 36 نفر دیگر شد. هدف این عملیات تروریستی یک اتوبوس حامل سربازان پلیس بود و انفجار در هنگام گذر اتوبوس از منطقه ونچیلر در نزدیکی مسجد شاهزاده و ایستگاه متروی ونچیلر رخ داد. این حمله تروریستی را عقاب های آزادی کردستان بر عهده گرفت.
14- بمب گذاری آنیتلی در ماردین
در  8 ژوئن 2016 بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در مرکز فرماندهی ژاندارمری آنیتلی در منطقه میدیات استان ماردین، 5 نفر از جمله 2 نیروی امنیتی ترکیه کشته و 51 تن دیگر زخمی شده اند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.
 15- حمله تروریستی فرودگاه آتاتورک
در 28 ژوئن 2016 بر اثر انفجار و تیراندازی در فرودگاه آتاتورک استانبول 45 نفر کشته و 238 نفر زخمی شدند. تیراندازی در پارکینگ فرودگاه و انفجار بمب در پایانه ورودی پروازهای بین المللی رخ داد. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.
16- حمله انتحاری در مراسم عروسی 
در تاریخ 20 آگوست 2016 طی یک حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در شهر غازی عینتاب واقع در جنوب شرقی ترکیه، تعداد 51 نفر کشته و 91 نفر زخمی شدند. داعش این حمله انتحاری را توسط یک نوجوان 12 الی 14 ساله صورت داد.
17- بمب گذاری بشیکتاش
در 10 دسامبر 2016 بر اثر بمب گذاری در منطقه بشیکتاش در نزدیکی استادیوم ودافون آرنای استانبول، 36 پلیس ضد شورش و 8 غیرنظامی کشته و 166 نفر دیگر مجروح شدند. این حمله تروریستی را عقاب های آزادی کردستان بر عهده گرفت.
18- حمله تروریستی پ ک ک در قیصریه:
در 17 دسامبر 2016 بر اثر وقوع انفجار خودروی بمب گذاری شده در مقابل دانشگاه ارجیس در شهر قیصریه در نزدیکی اتوبوسی که حامل نیروهای نظامی بود، 13 نظامی کشته و 55 نظامی دیگر زخمی شدند. مقامات ترکیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را متهم به این حمله تروریستی می کنند.
19- حمله به کلوپ شبانه در استانبول:
در اثر حمله مسلحانه بامداد 12 دی ماه سال جاری در یک کلوب شبانه استانبول دست کم ۳۹ کشته و ۶۹ زخمی بر جای گذاشت. به گفته فرماندار استانبول، یک تروریست به روی مردم آتش گشوده است. این کلوپ که «رینا» نام دارد در منطقه اورتاکوی استانبول واقع است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از واسیپ شاهین، فرماندار استانبول از کشته شدن حداقل ۳۹ نفر  از جمله ۱۶ شهروند خارجی از عربستان، لبنان، لیبی و اسرائیل و زخمی شدن ۶۹ تن دیگر در جریان این حمله خبر داد. فرماندار استانبول گفت: «ساعت ۱۵ : ۱ بامداد یکشنبه یک تروریست مسلح یک افسر پلیس و نیز تعدادی از شهروندان را در داخل این کلوب هدف قرار داد و کشت.» فرد مهاجم که فراری بود چندی قبل از سوی پلیس ترکیه بازداشت شد.
 20- انفجار تروریستی ازمیر ترکیه:
حمله تروریستی در شهر ازمیر در غرب ترکیه، با کشته شدن 2 فرد مهاجم و یک نیروی پلیس به پایان رسید. این حمله تروریستی 16 دی و در مقابل دادگاه ازمیر رخ داد، پیش از آغاز تیراندازی به وسیله مهاجمان، یک خودروی بمب گذاری شده نیز منفجر شده است. آنگونه که پلیس ترکیه می گوید هدف مهاجمان ورود به ساختمان دادگاه و احتمالا گروگان گیری یا به رگبار بستن مردم بوده است.
21 – انفجار ویران شهر با 18 کشته و زخمی:
در وقوع انفجاری در «ویران شهر» واقع در استان «شانلی اورفه» ترکیه در تاریخ 29 بهمن، در مقابل محل اقامت کارمندان دادستانی حداقل 3 نفر کشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند. منابع امنیتی ترکیه اعلام کرده اند که علت انفجار یک خودروی بمب گذاری شده بوده است.
22- انفجار در کافه ای در استانبول با 5 کشته:
در اثر حمله مسلحانه شب گذشته به یک کافی شاپ در استانبول حداقل 5 نفر کشته شدند، تاکنون جزئیات و عامل و یا عوامل این حادثه مشخص نشده اند.