خبرگزاری دنیای سفر

مدیر کارگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی کاشان:

۱۳ هنرمند صنایع دستی کاشان نشان هنری دریافت کردند

۰۸ دی ۹۵ ساعت ۱۲:۳۰ - خبرگزاری مهر
۱۳ هنرمند صنایع دستی کاشان نشان هنری دریافت کردند ۱۳ هنرمند صنایع دستی کاشان نشان هنری دریافت کردند
اصفهان - مدیر کارگاه هنرهای سنتی کاشان با اشاره به قدمت ۷ هزار ساله صنایع دستی این شهر گفت: ۱۳ نفر ازهنرمندان صنایع دستی کاشان در ۹ رشته شایسته دریافت نشان درجه دو و سه هنری شدند.

محمد بینوا در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه صنایع دستی هر منطقه جلوه گاهی از هویت، آداب، سنن و مهارت های هنری مردم آن است، اظهار داشت: کاشان شهری با تمدن هفت هزار ساله مکشوفه در تپه های سیلک است و نخستین جلوه های صنایع دستی این شهر را می توان در آثار سفالین و اشیاء مسی و مفرغی بدست آمده از تپه های سیلک که در برخی موزه های جهان نیز قابل بازدید است بررسی کرد.

وی با بیان اینکه این صنایع هفت هزار ساله گواه تمدن تاریخی این کشور است، افزود: مهم ترین رشته های صنایع دستی کاشان شامل قالی بافی، زریبافی و مخمل بافی، مسگری، قلمزنی، کاشی سازی، کاشیکاری و هنرهای تزئینی است.

مدیر کارگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی کاشان تاکید کرد:هنرمندان وصنعتگران کاشانی در ۱۴ گروه و ۵۰ رشته صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند که این خود گواه پویایی و علاقه مردم این منطقه به هنرهای سنتی و صنایع دستی است.

هنرمندان کاشانی ۱۲ مهر اصالت یونسکو و ۳ نشان ملی صنایع دستی دریافت کردند

وی ادامه داد: هنرمندان کاشانی موفق به دریافت ۱۲ مهر اصالت یونسکو و سه نشان ملی صنایع دستی در رشته های مختلف شده اند که از بسیاری از استان های کشور رتبه بالاتری دارند.

مدیر کارگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی کاشان با بیان اینکه در طول ماه های گذشته پس از پایان بررسی مطالعه و بررسی آثار هنرمندان شهرستان کاشان پرونده برخی از هنرمندان به دبیرخانه شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده شد، بیان داشت: این شورا پس از بررسی این پرونده ها، ۱۳ نفر از هنرمندان صنایع دستی کاشان را در ۹ رشته شایسته دریافت درجه دو و سه هنری دانست که به زودی لوح اعطای درجه هنری پس از امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این هنرمندان اعطا می شود.

بزرگترین نقاشان ایرانی کاشانی هستند

وی با اشاره به اینکه بزرگترین نقاشان ایرانی رضا عباسی، صنیع الملک و کمال الملک که آثارشان در دنیا مشهور است، کاشانی هستند، ابراز داشت: جهانگردان خارجی زیبائی و تنوع و نفاست منسوجات بخصوص بافته های ابریشمین کاشان اعم از قالی و قالیچه و پارچه های زری و مخمل  و حریر آن را ستایش کرده اند.

بینوا با بیان اینکه شهرت مخمل وزری و سایر منسوجات ممتاز کاشان در قرن ششم هجری مارکوپولوی ونیزی را هم به کاشان کشانید، افزود: همچنین شاردن فرانسوی پس از سر به این شهر بیان داشته است که اساس ثروت و حیات مردم کاشان صنایع نساجی و ابریشم بافی است.

وی با بیان اینکه مرکز هنرهای سنتی کاشان به منظور ایجاد  محلی برای آموزش و حفظ و احیاء هنرهای سنتی افتتاح شده است، تصریح کرد: این مرکز با دو دستگاه زریبافی و یک کارگاه سفالگری و استاد کاران دارای نشان اصالت از سازمان یونسکو مجموعه ای برای  خدمت به هنرجویان و علاقمندان است.